Naujienos


Sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais vykdo projektą ESPBI IS plėtra. Projekto tikslas – didinti ESPBI IS naudotojams sukurtų E. sveikatos sistemos priemonių naudojimo patrauklumą ir gebėjimus jomis naudotis, užtikrinant šių priemonių sklaidą, tinkamumą naudoti, integruoti E. sveikatos sistemos priemones į kasdienę specialistų veiklą.
 
Prašome užpildyti anketą. Jūsų atsakymai mums padės nustatyti Jūsu poreikius ir gerinti E. sveikatos sistemos paslaugų kokybę.
Spausti čia.
 
 
 

Šiuo metu yra atliekami Išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos (IPR IS) integracijos ir tobulinimo darbai. Siekiant užtikrinti sklandų perėjimą iš portalo sergu.lt į atnaujintą pacientų registracijos sistemą esveikata.lt portale, sveikatos priežiūros įstaigos prie atnaujintos sistemos bus prijungiamos palaipsniui. Pereinamuoju laikotarpiu, kol visos sveikatos priežiūros įstaigos bus prijungtos prie atnaujintos sistemos, sveikatos priežiūros įstaigos naudosis dvejomis skirtingomis pacientų registracijos sistemomis: portalu sergu.lt arba IPR IS (esveikata.lt). Pacientams registruojantis nuotoliniu būdu sąraše reikės pasitikrinti kuria sistema naudojasi įstaiga, į kurią jis nori registruotis.

Atsiprašome už nepatogumus.

 

Kviečiame gydytojus registruotis į seminarus „Vaistų sąveika ir jos svarba klinikinėje praktikoje. Elektroninė vaistų sąveikų tikrinimo sistema" Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Tauragėje.
Seminare pristatysime vaistų tarpusavio sąveikos tikrinimo elektroninę sistemą bei farmakokinetinės ir farmakodinaminės vaistų sąveikos klinikinę svarbą.
Jau nuo šių metų išrašydami elektroninius receptus gydytojai mato žymas apie skiriamų vaistų sąveiką su kitais paciento vartojamais vaistais. Pagrindinis vaistų sąveikos tikrinimo sistemos tikslas - sumažinti dėl vaistų sąveikos kylančius sveikatos sutrikimo atvejus ir palengvinti darbą medikams. Ši paslauga yra prieinama sveikatos priežiūros specialistams, rašantiems e. receptus per e. sveikatos portalą bei per sveikatos priežiūros įstaigų informacines sistemas. Medikai taip pat turi galimybę net neišrašydami receptų naudotis vaistų sąveikų tikrinimo paslauga ir pasitikrinti, kaip tarpusavyje sąveikauja įvairūs vaistai.
Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacijos apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų. Jos aprašytos remiantis išsamia literatūros analize, kurią atlieka Karolinska instituto klinikinės farmakologijos departamentas Švedijoje, Stokholmo apskrities taryba ir Suomijos universitetai. Duomenų bazė yra nuolatos atnaujinama. Tokia sistema gydymo įstaigose ir vaistinėse, naudojama kasdienėje medicinos praktikoje, taip pat įdiegta Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, nuo 2016 m. – ir Estijoje.
Seminarų datos ir vietos: http://bit.ly/2Dmfuci
Daugiau informacijos: gabriele.mickute.vu@gmail.com, +370 637 95073
 

Medikai, išrašydami elektroninius receptus, gali elektroninėje sistemoje patikrinti skiriamų vaistų sąveiką su kitais paciento vartojamais vaistais. Šia paslauga gali naudotis visos gydymo įstaigos, kurios naudojasi Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo informacine sistema (ESPBI IS).

Kiekvieno e. recepto išrašymo metu vaistų suderinamumas tikrinamas automatiškai. 

Ši sistema yra ne tik papildomas saugiklis pacientų sveikatai, bet ir naudingas pagalbininkas medikams, kuriems nereikia gaišti laiko ieškant informacijos, kai pacientas vartoja kelis skirtingus vaistus, kai skiriami vartoti nauji vaistai ar galima reta vaistų sąveika. Juolab dažnai pacientui vaistus skiria keli gydytojai. Nuo šiol visa tai yra matoma ir patikrinama ESPBI sistemoje

Svarbiausias sistemos tikslas yra sumažinti dėl vaistų nesuderinamumo kylančius sveikatos sutrikimo atvejus ir palengvinti darbą medikams.

Apie vaistų suderinamumo sistemą:

  • Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacijos apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų, kurios sudarytos remiantis Karolinska instituto klinikinės farmakologijos departamento Švedijoje, Stokholmo apskrities tarybos ir Suomijos universitetų duomenimis.

  • Informacija apie vaistus ir jų derinius sistemos duomenų bazėje atnaujinama 4 kartus per metus, remiantis naujausiais tyrimais, kurių skaičius kasmet siekia 1000-1500.

  • Tokia sistema gydymo įstaigose ir vaistinėse, naudojama kasdienėje medicinos praktikoje, taip pat įdiegta Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, nuo 2016 m. – ir Estijoje.

Norėdami elektroniniu būdu užpildyti sutikimą arba nesutikimą tapti audinių ir (ar) organų donoru po mirties spauskite čia

Nuo 2019 m. sausio 1 d. valstybės įmonėje Registrų centras pradėjo veikti elektroninė dokumentų valdymo sistema, todėl sutarčių sudarymą skatiname atlikti elektroninėje erdvėje.

Suderinkite sutarties tekstą su VĮ Registrų centro Konsultacijų centro specialistais tel. +370 5 236 4577, el. paštu e.sveikata@registrucentras.lt. Telefonu naudotojai konsultuojami I–IV 8:00–17:00, V 8:00–15:45.

Parenkite sutartis ADOC formatu ir patvirtinkite jas kvalifikuotu elektroniniu parašu naudojantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos teikiama elektroninių dokumentų pasirašymo paslauga.

Instrukciją sveikatos priežiūros įstaigoms ir vaistinėms kaip sudaryti sutartį ir pradėti naudotis ESPBI IS galite rasti čia.

Primename, kad sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios planuoja naudotis ESPBI IS per esveikata.lt portalą viešojo rakto generuoti nereikia.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu buvo atliekami E. recepto posistemės plėtros darbai, kuriuos atliko UAB „Algoritmų sistemos“.

2018 m. lapkričio 14 d. E. recepto posistemės pakeitimai įdiegti į ESPBI IS gamybinę aplinką.

Įdiegtos tokios ESPBI IS naujos funkcijos:
  • Kompensuojamųjų vaistų E. receptuose nebereikia nurodyti AAGAS/SGAS numerio, E. recepto posistemė automatiškai nurodo apsilankymo ID numerį.
  • Nustatytos patikros, kad gydytojai negalėtų keisti išrašytų E. receptų po vaistų išdavimo, kad nebūtų sutrikdytas kompensavimo procesas jau išduotiems vaistams ar MPP.
  • E. recepto užrakinimo funkcija, kuri išdavimo (pardavimo) metu užtikrina, kad vaistas pagal tą patį E. receptą nebūtų išduotas kitose vaistinėse.
  • E. recepto skyrimo ir peržiūros metu yra rodoma informacija, iki kokios datos pakanka vaisto.
  • E. receptuose su žymomis „Gydymui tęsti“ ir „Ilgalaikiam gydymui“ galima matyti, kada ir koks vaistų dozuočių ar pakuočių, ar MMP skaičius yra išduotas (parduotas), kiek jų neišduota, kiek išdavimų (pardavimų) pagal minėtą E. receptą jau atlikta ir kelintas tai yra išdavimas, taip pat yra matomas vienu metu išduodamo vaisto ir MPP kiekis.
  • Numatyta galimybė sistemoje dėti žymą „Pirmas paskyrimas“, jei tam tikro bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamasis vaistinis preparatas išrašomas pirmą kartą ar po 6 mėnesių pertraukos pakartotinai. Žymos reikšmę pagal nutylėjimą automatiškai apskaičiuoja sistema (gydymo specialistas tą reikšmę gali pakeisti).
  • Atliekant vaisto paiešką, paieškos lauke informacija išdėstyta patogesne tvarka – pirmiausia rodomas vaisto bendrinis pavadinimas.